Bihaberkalma > Edebiyat > Sabahattin Ali’nin Kitapları Telif Hakkı Sona Erdiği İçin Kamuya Açıldı!

Sabahattin Ali’nin Kitapları Telif Hakkı Sona Erdiği İçin Kamuya Açıldı!

Sabahattin Ali'nin Kitapları Telif Hakkı Sona Erdiği İçin Kamuya Açıldı! 1

Modern Türk edebiyatının en tanınmış yazarlarından olan Sabahattin Ali’nin eserleri, 70 yıllık telif hakkının bitmesiyle kamuoyuna açıldı.
Daha önce birçok yayın evi zaten edebi devin kitaplarını izinle yayınlamıştı.

Sabahattin Ali’nin kitapları, şu andan itibaren herhangi bir yayıncılık evi tarafından izin alınmadan yayınlanabilir, çünkü kitapların telif hakkı yazarın vefatından sonra 70 yıl içinde doluyor.

kitapeki.com web sitesinde Çağla Üren tarafından yayınlanan bir makaleye göre, günümüzde sadece Yapı Kredi Yayıncılık tarafından yayınlanan Ali’nin kitapları diğer yayın evleri tarafından da yayınlayabilecek.

Çoğu yayıncılık evi yeni kapaklar ve tasarımlar ile Ali’nin kitaplarını yazdırmak için hazırlanıyor. Doğan Kitap, Ali’nin “Kürk Mantolu Madonna”, “İçimizdeki Şeytan”, “Sırça Köşk” ve “Kuyucaklı Yusuf” eserlerini hazırladı ve internet üzerinden sipariş almaya başladı.

Sabahattin Ali’nin Geçmişi

1926 yılında Istanbul Eğitim Fakültesinden mezun oldu. Konya’da Almanca öğretmeni olarak görev yaparken, modern Türkiye’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün politikalarını eleştiren bir şiirden ve iki gazeteciye hakaret etmekten suçlanıp tutuklandı. Konya’da ve daha sonra Sinop Kalesinde birkaç ay yattıktan sonra, 1933 yılında Türkiye Cumhuriyeti ilanının 10. yıl dönümünü dolasıyla çıkan af ile serbest bırakıldı.

Yorum yap