Bihaberkalma > Ekonomi > Dünyanın En Büyük 2. Arıcılık Ülkesi: Türkiye

Dünyanın En Büyük 2. Arıcılık Ülkesi: Türkiye

Dünyanın En Büyük 2. Arıcılık Ülkesi: Türkiye 1

Türkiye, Çin’den sonra dünyanın ikinci en büyük arıcılık ülkesidir, ayrıca 20 Mayıs ülkemizde resmi arı bayramı olarak kabul edilir.

Ankara Arıcılar Birliği (AAB) başkanı Selçuk Solmaz, Anadolu Ajansı ile yaptığı röportajda, “Türkiye arıcılıkta kendi kendine yeten ülkelerden biri” dedi.

Solmaz, 2003 yılında kurulan AAB’ni, arıcı yetiştirmeyi, mesleğin zorluklarını tartışmayı ve çeşitli arı ürünleri üretmek için daha verimli ve kaliteli bir şekilde çözümler üretmeyi hedefliyor diyerek açıkladı.

Solmaz, Türkiye’nin bal bitkisi çeşitliliği ve yüksek kalitede bal üretimi konusunda az sayıda ülkeden biri olduğunu söyledi.

Türk Balının Namı

“Dünya mutfağında Türk balı aranıyor” dedi ve ekledi “Aranan çeşitler ise kestane, kekik, narenciye, çam, lavanta, akasya, yayla bitkisi ve kır çiçeği balını da kapsıyor.”

“Son zamanlarda, Türkiye’de arıcılar arı sütü, polen, propolis ve arı zehri üretmeye başladı” dedi.

Solmaz, Türkiye’nin başkenti Ankara’da 2003’te yaklaşık 50 bin olan arı kovanı sayısının bu gün 118 bin olduğunu söyledi.

“Bu, arıcılık sektörünün günden güne gelişmekte olduğunu gösteriyor” dedi.

Ekonomiye katkı

Türkiye İstatistik Kurumu’na (TÜİK) göre, ülkemiz 2018’de 107 bin 920 ton bal üretti ve aynı dönemde 5 bin 912 ton ihraç etti.

Türkiye’nin tamamen sanayileşmiş bir ülke olmadığını bunun “Organik ve temiz tarım için de faydalı olduğunu” vurguladı.

Solmaz, arıların doğrudan gıda güvenliği, sürdürülebilir tarım ve biyolojik çeşitlilik gibi konularla ilgili olduğunu söyledi.

Arıcılığın Önemi

“2016 yılında İnsan ve Doğa İçin Bilim ve Politika [IPBES] tarafından yapılan bir araştırmaya göre, tozlaşma ve tohumlama yoluyla gıda üretiminin yıllık 235-577 milyar dolar civarında olduğunu” belirtti.

“Eğer arılar yok olursa, birçok canlı da yok olacak” dedi ve ekledi “Yaşamak istiyorsak, çocuklarımızın ve torunlarımızın yaşamasını istiyorsak, arıların hayatta kalması için büyük çaba göstermeliyiz” dedi.

Arıcılığın sadece ekosistemi korumak için değil, aynı zamanda kısa ömürlü bitkilerin daha iyi kullanılması için yapılması gerektiğini söyledi.

Editör Notu: Birleşmiş Milletler, arı, kelebek ve sinek kuşu gibi tozlayıcıların önemi, karşılaştıkları tehditler ve sürdürülebilir kalkınmaya katkıları hakkında farkındalık yaratmak için 20 Mayıs’ı Dünya Arı Günü olarak belirledi.

Yorum yap