Bihaberkalma > Bilim > Bilimciler:”10 Yıl İçinde Yapay Rahimde Bebek Yetiştireceğiz” diyor!

Bilimciler:”10 Yıl İçinde Yapay Rahimde Bebek Yetiştireceğiz” diyor!

Bilimciler:"10 Yıl İçinde Yapay Rahimde Bebek Yetiştireceğiz" diyor! 1


Bilim insanları, önümüzdeki yıllarda yüksek teknolojili yapay rahim kullanarak insan embriyoları yetiştirmeyi planlıyor!

Yapay Rahim İçin İzin

Philadelphia Çocuk Hastanesindeki doktorlar, önümüzdeki iki yıl içinde insan embriyoları üzerinde yapay rahimlerin testine başlamak için ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) ile görüşmelere başladı. Eğer araştırma başarılı olursa hamileliğe, doğuma ve hatta insan evrimine bakış açımızı kökten değiştirebilir.

On Yıllık Plan

Yale Üniversitesinde doktor olan Carlo Bulletti: “Eğer bu klinik deneyler iyi giderse düzgün bir şekilde çalışan yapay rahim on yıl içinde hazır olabilir.” dedi.

On yıl hedefi tıbbi araştırmalar için çok uzun bir süre ama yapay rahimler güvenli ve etkili bir şekilde üretilebilir ise, hamilelik ve doğum sırasında ortaya çıkabilecek birçok tıbbi komplikasyonun önlenmesine yardımcı olabilirler!

Oslo Üniversitesi filozofu Anna Smajdor: “Eğer fetus yapay bir rahimde olsaydı, bir kadının bedenine dokunmadan fetuse erişmek ve çevresini kontrol etmek mümkün olurdu” dedi. “Öyleyse, bazı yönlerden fetüs ve bazı yönlerden anne için faydalar olabilir.” diye ekledi.

Yorum yap